Založ si blog

Energetická kríza, CO2, drahé nehnuteľnosti, to všetko má spoločného menovateľa

Dlhé roky neefektívnej stavebnej výstavby sa nakoniec významnou mierou podpísali na tom, že dnes máme predražené ceny nehnuteľností, nedostatok plynu, elektriny a ovzdušie zamorené CO2.

Nehnuteľnosti : Jednou z podstatných príčin drahých nehnuteľností sú vysoké stropy. Stavebníctvo dnes nedovoľuje stavbu s výškou stropu menšou než 2,5 metra. Výsledkom toho je dnes to že výška stropu bytov sa pohybuje od 2,5 – 2,7 metra, kým pri niektorých domoch je to aj nad 3 metre. Čím vyšší strop, tým sú aj bočné steny vyššie, čo znamená, že stavba sa stavia dlhšie a spotrebuje sa pri nej viac materiálu, čo samozrejme celú nehnuteľnosť významne predraží. Rozumným riešením by preto boli nižšie stropy.

Je totiž zbytočné aby niekto kto meria 1,5 metra, býval v miestnosti s výškou stropu 2,7 metra. Reálne by takémuto človeku stačila výška stropu aj s priestorom nad hlavou do 20 centimetrov, čo by znamenalo že 1,5 metrov vysoký človek by býval v dome/byte o veľkosti stropu 1,7 metra. Mali by sa teda stavať byty/domy na „mieru“, s jednotlivými výškami stropu, pričom výška stropu by sa pohybovala od 1,7 – 2,3 metra. Ľudia by si už následne z ponuky a podľa ich telesnej výšky vybrali byt/dom na mieru. Cena nehnuteľností s nízkymi stropmi by prirodzene bola o dosť nižšia, čo by malo pozitívny vplyv na obyvateľstvo.

Problém vyšších stropov sa však zďaleka netýka len bytov/domov. Množstvo podnikateľských, obchodných priestorov, dnes dosahuje výšku stropu pohybujúcich sa od 4-6 metrov. Iné priestory dosahujú výšku stropu aj niekoľko desiatok metrov, hoci reálne by im stačil priestor aj o minimálne 3 násobku menší !

_____________________________

Energie : Čím má objekt vyšší strop, tým stúpa objem miestnosti. Tak napríklad objekt o veľkosti stropu 1,7 metra s rozlohou 50 m2 má objem 50×1,7 = 85m3, kým objekt o rozlohe 50m2 s výškou stropu 2,7 metra má objem až 2,7 x 50 m = 135 m3, čo je o 50 m3 viac ! Čo to znamená ? To, že čím väčší objem objektu, tým je potrebné viac plynu na vykúrenie daného objektu, ako i elektriny v prípade chladenia, klimatizovania daného objektu. To so sebou nesie zvýšené výdavky na energie, a vyvoláva nedostatok a predražovanie energií, ktorých už v súčastnosti máme nedostatok !

_____________________________

Životné prostredie : Ako som už spomínal, vyššie objemy miestností so sebou nesú vyššiu spotrebu stavebného materiálu, plynu, elektriny. Všetky tieto veci spôsobujú únik CO2 do atmosféry. Znížením spotreby stavebného materiálu, elektriny, plynu, by sa preto vylučovalo do atmosféry menej CO2, čo by bolo pozitívnym riešením v boji proti globálnemu otepľovaniu.

______________________________

Záverom : Žijeme v dobe drahých nehnuteľností, nedostatku energií, drahých energií, spolu so zamorením ovzduším. Aby sme tieto dopady neprehlbovali, ale zmenšili, je nevyhnutné začať stavať objekty s malými stropmi, zvyknúť si na život pri malých stropoch, a prestať stavať megalománsky.

Rusko bez stredovekého delostrelectva vojnu nevyhrá

24.05.2023

Ruská invázia ukázala nedostatky v ruskom delostrelectve. 1 mínometný granát stojí 2000 EUR kým 1 húfnicový granát 4000 eur. Rusko dáva na vojenský rozpočet 60 miliárd eur ročne. Ak by z toho 1/3 – 20 miliárd eur išlo na nákup del. munície, a pomer mínometných a húfnicových granátov by bol v pomere 1:1, Rusko by mohlo za rok vyrobiť 20000000000 : 3000 = IBA 6,66 [...]

Budúcnosť ukrajinského a ruského delostrelectva

07.01.2023

UKRAJINA : Ukrajinská armáda (UA) podobne ako Rusko je typ armády, ktorý sa pri bojoch spolieha primárne na silu svojho delostrelectva. Tomu sa prispôsobil aj typ bojov a finančné dotovanie UA. V rokoch 2014 – 2021 počas bojov v Donbase dochádzalo na Ukrajine prostredníctvom ruských záškodníckych útokov k výbuchom, ktoré zničili viac ako 210 000 ton delostreleckej [...]

Reforma v slovenskom pravopise i/y

19.12.2022

Mäkčene, dlžne, čiarky, bodky, veľké písmena, majú pri čítaní textu zmysel, pre správne pochopenie a vyslovovanie textu. Aký zmysel však majú mäkké a tvrdé i/y ? No žiaden ! Pretože či napíšem : „Vo vode pláva ryba“……. alebo „Vo vode pláva riba“, nijako to nemení nič na zmysle vety a vyslovovaní vety. Rovnako je tomu tak pri [...]

Dianne Feinsteinová

Zomrela demokratka Feinsteinová, najstaršia americká senátorka

29.09.2023 15:55

Feinsteinová bola jednou z najznámejších tvárí v Demokratickej strane.

Žiadosť o voľbu poštou zo zahraničia

Zo zahraničia hlasovalo rekordných takmer 59-tisíc voličov

29.09.2023 15:20

Najviac návratných obálok prišlo z Českej republiky.

Dúbravka / Fedáková ulica /

Psychiater k streľbe v Dúbravke: Bizarná a bezhlavá agresia je často podmienená vplyvom drog či alkoholom

29.09.2023 15:15

"Nemyslím si, že depresia, či osamelosť by mohli viesť k takýmto činom," ozrejmil psychiater Miroslav Čerňan.

SR MD Brezno obchvat druhá etapa BBX

Vodiči sa dočkali. Obchvat Brezna, najdrahšiu cestu na Slovensku, otvorili

29.09.2023 14:53

Stavba necelého dvojkilometrového úseku si vyžiadala dvojnásobok pôvodného rozpočtu.

vedeckeokienko

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 13
Celková čítanosť: 27308x
Priemerná čítanosť článkov: 2101x

Autor blogu

Kategórie